موتورسیکلتنقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی sym na 180

با ورود (SYM) اس وای ام گلکسی NA 180 به بازار ایران تعداد گزینه‌های مناسب برای خرید موتور در بازه قیمتی 60 تا 70 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. البته با افزایش قیمت موتورسیکلت‌ها و کم‌رنگ شدن حضور بعضی از مدل‌های هندی در بازار ایران، مردم هنوز هم برای خرید موتورسیکلت‌های تازه وارد، مردّد تر از قبل هستند.

اما با بررسی مشخصات فنی تازه وارد‌ها و استفاده از تجربیات کاربری دارندگان آن‌ها میتوان تا حد بسیار زیادی از خریدشان مطمئن شد. یکی از این تازه واردهای قابل اطمینان اس وای ام گلکسی NA 180 میباشد.

قبل از بررسی مشخصات فنی و ظاهری این موتورسیکلت، نگاهی به سازنده آن می‌اندازیم.

خلاصه‌ای از گلکسی sym na 180

شرکت سانگ یانگ موتور یا همان SYM در سال 1954 در کشور تایوان تاسیس شد. در حال حاظر این شرکت در سه کشور تایوان، چین و ویتنام در حال تولید موتورسیکلت است و به طور تخصصی به تولید موتورسیکلت‌های سبک اسکوتر مشغول میباشد. البته سبک‌های دیگری از موتورسیکلت را هم میتوانید در تولیدات این شرکت مشاهده کنید. این شرکت در طول سال‌های گذشته سابقه همکاری با شرکت‌های بزرگی مثل هوندا (Honda) ژاپن و (Hyundai) کره جنوبی را داشته است.

اس وای ام – زوموتور

ظاهر گلکسی sym na 180

گلکسی 180 در سبک موتورهای نِیکد (Naked) طراحی شده است. این موتور از طراحی هجومی و زیبایی بهره میبرد که البته ما را به یاد طراحی‌های موتورسیکلت‌های ژاپنی هم می‌اندازد. اکثر قسمت‌های بدنه به صورت اصولی طراحی شده اند و ایراد خاصی نمیتوان به طراحی گلکسی 180 وارد کرد.

گلکسی 180 در پنج رنگ نقره‌ای قرمز، نقره‌ای آبی، بژ، نوک مدادی و سفید از سال 98 با نمایندگی نیرو موتور شیراز به بازار ایران عرضه شده و در دسته موتورهای میان‌رده بازار ایران به حساب می‌آید.

چراغ‌های گلکسی sym na 180

چراغ جلوی موتور از دو قسمت تشکیل شده است و خوشبختانه تمام چراغ های گلکسی 180 چراغ‌های LED هستند. در قسمت بالای کاسه چراغ این موتور دو چراغ دیلایت (چراغ روز) کوچک را هم میتوانید ببینید. اتفاق خوبی که در مورد چراغ‌های این موتورسیکلت افتاده این است که خوشبختانه تمام چراغ‌های موتورسیکلت به صورت دائم روشن نیستند و شما میتوانید با استفاده از کلیدهایی که روی فرمان گلکسی 180 وجود دارند چراغ‌های آن را روشن و خاموش کنید.

راهنماهای اس وای ام گلکسی na 180 هم از چراغ‌های LED ساخته شده و نور خوب و مناسبی را در روشنایی روز انتقال میدهد و نگرانی از بابت دیده نشدن ایجاد نمیکند.

در قسمت عقب موتورسیکلت هم یک چراغ خطر با اندازه مناسب وجود دارد که با روشن کردن چراغ‌های موتور، سه نئون خطی در چراغ خطر روشن میشود. در زمان ترمز گیری نیز چراغ خطر کامل روشن میشود.

نوشته های مشابه

فرمان و کیلومتر گلکسی sym na 180

گلکسی 180 هم مثل اکثر موتورسیکلت‌های بروز دنیا از یک کیلومتر تماماً دیجیتال بهره میبرد که البته طراحی آن کاملا با ظاهر هجومی موتورسیکلت هماهنگ است. جزئیات و اطلاعاتی که از طریق این صفحه کیلومتر میتوانید ببینید کامل میباشد. دور موتور، سرعت (که هم به صورت مایل بر ساعت و هم به صورت کیلومتر بر ساعت در دسترس است)، مقدار سوخت در باک، دنده شمار، مسافت پیموده شده و ساعت (که با فشردن دکمه Set در پایین کیلومتر ولتاژ باتری هم نمایان میشود) از طریق این صفحه دیجیتال قابل دیدن است.

جالب است بدانید که این موتور دارای سنسور فشار روغن هم میباشد. نحوه کارکرد این سنسور هم بدین شکل است که در صورتی که مقدار روغن انجین (پیشرانه) کمتر از حد معمول باشد چراغ این سنسور روشن میشود. در قسمت پایین صفحه کیلومتر نیز دو دکمه برای تنظیمات کیلومتر وجود دارد.

فرمان اس وای ام گلکسی NA 180 از یک میله ساده آلومینیومی تشکیل شده که باعث میشود فشار کمی به دست‌های راکب وارد شود و فرمان پذیری موتورسیکلت هم بهبود پیدا کند.

سمت راست فرمان میتوانید کلیدهای قطع و وصل کردن برق موتور، کلید روشن و خاموش کردن چراغ ها و استارت موتور و در سمت چپ فرمان هم کلید تعویض نور پایین به نور بالا، کلید راهنما، بوق و کلید هشدار نور بالا را ببینید.

باک و زین گلکسی sym na 180

باک گلکسی 180 از جنس پلاستیک ساخته شده است و طراحی جمع و جوری دارد. دو باله باک تقریباً بزرگ هم در قسمت چپ و راست آن دیده میشود. ظرفیت باک این موتور 11 لیتر است و با توجه به مصرف سوخت آن با هر بار سوخت‌گیری کامل میتوانید مسافتی بین 350 تا 400 کیلومتر را طی کنید.

یکی از نقاط قوت گلکسی 180 نسبت به رقیب خودش یعنی بنلی 180 این است که زین گلکسی از ابعاد بزرگتری بهره میبرد. البته نرمی آن به نسبت بنلی 180 بیشتر است اما همچنان عرض کم زین در قسمت ترک‌نشین از راحتی آن کم میکند. نکته‌ی قابل ذکری که درباره‌ی قسمت ترک‌نشین این موتور وجود دارد این است که دستگیره‌ای برای ترک‌نشین موتور وجود ندارد تا به راحتی تعادل خود را روی موتورسیکلت حفظ کند. البته زیر زین گلکسی 180 دو جای دست تعبیه شده است اما استفاده از آن برای همه آسان نیست.

جمع‌بندی قسمت ظاهر و طراحی اس وای ام گلکسی NA 180 : در مجموع گلکسی 180 طراحی زیبا و متناسبی با رفت و آمدهای شهری دارد که ایراد بزرگی به آن وارد نیست. البته شاید بعضی افراد با کوچک بودن ابعاد این موتورسیکلت مشکل داشته باشند و شاید ابعاد آن جذابیت کافی را نداشته باشد. اما تمام این بحث‌ها و نظرها صرفا سلیقه‌ایست و مشکلی در کارکرد موتور ایجاد نمیکند.

انجین گلکسی sym na 180

انجین گلکسی 180 یک انجین 4 زمانه، تک سیلندر، 4 سوپاپ با حجم 183 سی‌سی هست که به وسیله سیستم سوخت رسانی انژکتور تغزیه میشود. حداکثر قدرتی که انجین این موتور تولید میکند 18 اسب بخار در 8700 دور در دقیقه و حداکثر گشتاوری هم که ایجاد میکند به 15 نیوتون متر در 7500 دور در دقیقه میرسد. نکته مثبتی که درباره پیشرانه این موتور وجود دارد استفاده از سیستم آب خنک برای کاهش دمای انجین موتور است.

انتقال قدرت انجین اس وای ام گلکسی NA 180 به کمک یک گیربکس 6 دنده انجام میشود. با این که با یک موتور تک سیلندر طرف هستیم اما در مجموع انجین و گیربکس گلکسی 180 در کنار همدیگر عملکرد مناسبی را ارائه میدهند و کاملا نرم کار میکنند. حتی با بالا بردن دور موتور لرزش زیاد و آزار دهنده ای را روی این موتورسیکلت حس نمیکنید.

سیستم تعلیق گلکسی sym na 180

در قسمت جلوی موتورسیکلت دو کمک فنر تلسکوپی معمولی و در قسمت عقب هم یک کمک فنر دیده میشود. بین موتورسیکلت‌های 180 سی‌سی بازار، سیستم تعلیق این موتور در کنار زین یک تیکه آن سواری نسبتا راحتی را در اختیار شما میگذارد. البته نرمی آن مثل آپاچی 180 نیست ولی با توجه به رقبای حال حاظرش در بازار، گزینه مناسبی به حساب می‌آید.

سایز لاستیک جلو 70/110 و سایز لاستیک عقب هم 70/130 میباشد که هر دوی آنها از برند ایران یاسا هستند و روی رینگ‌های  17 اینچی آلومینیومی گلکسی 180 قرار دارند. یه نکته مهم راجع به لاستیک‌های این موتور وجود دارد و آن هم این است که اگر میخواهید تجربه سواری و فرمان‌پذیری بهتری با این موتور داشته باشید پیشنهاد میکنیم لاستیک‌های آن را با نمونه‌های بهتر خارجی تعویض کنید.

سیستم ترمز گلکسی sym na 180

ترمزهای دیسکی وظیفه کنترل و کم کردن سرعت را در گلکسی 180 بر عهده دارند. ترمز جلو از یک دیسک 260 میلی‌متری و ترمز عقب هم از یک دیسک 222 میلی‌متری تشکیل شده است. با توجه وزن تقریبا پایین این موتور، ترمز ها عملکرد تقریبا خوبی را از خودشان نشان میدهند و کاملا برای این موتورسیکلت مناسب هستند. حتما مقاله ما در مورد ترمز های موتورسیکلت رو بخونید

شتاب و نهایت سرعت گلکسی sym na 180

نهایت سرعت و تاپ اسپید na 180 تا حدود ۱۳۷ کیلومتر بر ساعت میرسه و شتاب ۰ تا ۱۰۰ این موتور حدود ۱۱ ثانیه هست

قیمت و شرایط خرید گلکسی sym na 180

قیمت حال حاضر گلکسی na 180 در حدود ۶۳ میلیون تومان است و میتونید به صورت اقساطی تا ۱۵ ماه از نمایندگی نیروموتور خریداری کنید

جمع‌بندی گلکسی sym na 180

اس وای ام گلکسی NA 180 با توجه قیمت رقابتی و کیفیت بالاتر به نسبت رقبای خودش از ارزش خرید بالاتری برخوردار است. نکات مثبتی که در مورد این موتور وجود دارد کیفیت ساخت مناسب، طراحی جذاب، سواری نرم و قیمت رقابتی آن و از نکات منفی این موتور هم میشود به بازار خرید و فروش ضعیف، عملکرد نه چندان قوی ترمزها در حالت دو ترک (وجود وزن بیش از حد روی موتور) اشاره کرد.

اگر قصد خرید موتور صفر در بازه قیمتی ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان را داشته باشید گلکسی 180 میتواند گزینه خوبی برای شما به حساب بیاید. اگر قصد خرید موتورسیکلت صفر کیلومتر را داشته باشید گزینه‌های دیگری هم در این بازه قیمتی وجود دارند مثل پالس NS160، بنلی 180S و لیفان KPS 200. که البته عملکرد این موتور و پالس NS160 به مراتب بهتر از بقیه رقبا میباشد.

در پایان پیشنهاد میکنم که اگر قصد خرید این موتورسیکلت را دارید، بررسی ویدیویی زوموتور را از دست ندهید.

راستی توی همین رنج قیمتی میتونید یه اسکوتر با کیفیت از همین برند sym بگیرید . حتما یه سر به مقاله sym j 200 بزنید

کلی محتوای خفن و باحال موتوری هم داخل پیج اینستاگرام زوموتور میتونید ببینید . حتما صفحه مارو دنبال کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 34 میانگین: 3.6]

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا