اخبار

Airoh سازنده اولین کلاه کاسکت ایربگ دار

مقدمه

سیستم Airbag یا کیسه هوا چیز تازه‌ای در دنیای موتورسیکلت به حساب نمیاد. در گذشته از ایربگ فقط برای حفظ جون راننده‌ها در مسابقات موتوجی‌پی استفاده میکردن اما در حال حاضر در انواع لباس‌ها و کاپشن‌های موتورسواری و لباسای چرمی سفارشی پیدا میشن.

شرکت ایتالیایی Airoh قصد داره تا با ادغام کیسه هوا (ایربگ) با کلاه کاسکت قدم بزرگی رو در دنیای موتورسواری برداره و ایمنی راکب رو تا حد زیادی افزایش بده. 👌

البته کمپانی ایتالیایی آیروه (Airoh) نمونه اولیه این کلاه کاسکت پیشرفته رو در نمایشگاه میلان 2022 به نمایش گذاشته بود. آیروه با همکاری شرکت سوئدی Autoliv (که در حدود 70 سال هست در زمینه توسعه محصولات ایمنی فعالیت میکنه) طراحی این کلاه کاسکت رو انجام داده.

کلاه کاسکت ایربگ دار - زوموتور

البته شرکت Autoliv قبلاً هم روی پروژه اضافه کردن کیسه هوا برای کم کردن ضربات ناشی از تصادف به موتورسیکلت کار کرده بود و این اولین تجربه این شرکت در ساخت و طراحی محصولات ایمنی برای موتورسیکلت به حساب نمیاد.

طبق ادعای شرکت آتولیو (Autoliv) 44 درصد از تمام ماشین‌های اروپا از محصولات این شرکت بهره میبرن و فعالیت‌های این شرکت در زمینه افزایش ایمنی در ماشین‌ها باعث شده تا 35000 نفر در سال 2021 جون سالم از تصادف‌ها به در ببرن!

ایده ساخت کلاه کاسکت ایربگ دار از کجا شروع شد؟

ایده ساخت این کلاه کاسکت از کار مهندس جوان ایتالیایی روبرتا دسکرووی الهام گرفته شده، که در طول دوره تحصیلش در دانشگاه شفیلد هالام، ایده یکپارچه سازی کیسه هوا در کلاه کاسکت رو بررسی کرد و توسعه داد.

این کار در سال 2020 شروع شد و با آزمایش ضربه فیزیکی برای کمک به بهبود عناصر طراحی، سطح پوشش ایربگ، فشار و حجم دنبال شد.

کلاه کاسکت ایربگ دار - زوموتور

این ایربگ به صورت الکترونیکی در زمان تصادف از سمت تاج کلاه و اطراف دریچه‌های هوای مرکزی باد میشه و ژنراتوری که وظیفه باد کردن کیسه هوا رو بر عهده داره، زیر پوسته بیرونی کلاه تعبیه شده!

آیروه (Airoh) میگه قصدش این هست که اضافه شدن کیسه هوا به کلاه باعث نشه تا ظاهر کلی کلاه کاسکت با مدل‌های معمولی تفاوت داشته باشه و از سمت دیگه باعث اضافه شدن وزن بیش از حد به کلاه کاسکت نشه! اگه بتونه این کار رو به نحو احسنت انجام بده واقعاً اتفاق خوبی در زمینه ایمنی موتورسوار میفته.

داده‌ها و اطلاعاتی که آتولیو (Autoliv) از آزمایشات این کلاه منتشر کرده نشون میده که در صورت استفاده از این کلاه کاسکتِ ایربگ‌دار، احتمال آسیب ناشی از شکستگی جمجمه در اثر ضربه از 60 درصد تا 30 درصد کاهش پیدا میکنه! 👌😮

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا