رانندگان تازه واردموتورسیکلت

10 راه برای جلوگیری از سرقت موتورسیکلت

طبق گزارش مرکز آمار ایران، آمار سرقت موتورسیکلت در ایران سالیانه نزدیک به 30.000 مورد است که این عدد برای علاقه‌مندان و صاحبان موتورسیکلت، عدد ترسناک و قابل توجهی‌ست. جالب است بدانید که از این تعداد بسیار زیادِ موتورسیکلت‌های سرقتی، فقط نزدیک به 40% از آن‌ها دوباره به صاحبان اصلیشان بازگردانده میشوند! این آمارها نشان میدهد که سرنوشت 18.000 موتورسیکلت سرقتی هرگز مشخص نمیشود و نمیتوان هیچ امیدی هم به یافتن آن‌ها داشت!

سرقت موتورسیکلت
سرقت موتورسیکلت

حالا شاید با خودتان فکر کنید که فقط صاحبان موتورسیکلت‌های گران قیمت باید نگران موتورسیکلت خودشان باشند. اما این تفکر کاملا اشتباهیست! چراکه حتی موتورسیکلت‌های ارزان قیمت و دوچرخه‌ها هم از مورد سرقت قرار میگیرند و سارقان در مورد موتورسیکلت‌ها هیچ محدودیتی ندارند!

باید حواستان باشد که هدف بعضی از این سارقان از دزدیدن موتورسیکلت شما، تنها فروش موتورسیکلت و قطعات آن نیست! بلکه آن‌ها بعد از سرقت موتورسیکلت‌ شما اقدام به دزدی‌های خیابانی و انجام فعالیت‌های شرورانه هم میکنند. با توجه به این موارد، شما باید بیشتر از قبل، از موتورسیکلت‌تان در برابر دزدی محافظت کنید. برای این که بتوانید این کار را به بهترین شکل انجام دهید، در این مقاله قصد داریم تا 10 راه محافظت از موتورسیکلت در برابر سرقت را به شما معرفی کنیم.

1. در مکان‌های مختلف، درباره‌ی موتورسیکلت‌تان صحبت نکنید!

اولین و مهم‌ترین اقدام برای جلوگیری از سرقت موتورسیکلت این است که در برابر وسوسه‌ی نشان دادن موتورسیکلت به افراد دیگر در خیابان‌ها و مکان‌های مختلف جلوگیری کنید. سارقین محلی معمولاً لیستی از موتورسیکلت‌هایی که در محله‌های مختلف دیده شده‌اند و ارزش دزدیدن دارند را آماده میکنند تا گزینه‌های مناسب از دیدشان خارج نشوند. شما میتوانید با خارج از دید نگه داشتن موتورسیکلت و پارک کردن آن در پارکینگ خودتان، احتمال سرقت آن را کاهش دهید. همچنین ناگفته نماند که باید از پارک کردن موتور در جایی خارج از پارکینگ خودداری کنید.

سرقت موتورسیکلت
درباره‌ی موتورسیکلت خود با افراد غریبه صحبت نکنید.

2. اگر مجبور هستید موتورتان را بیرون بگذارید، جایی پارک کنید که قابل مشاهده باشد.

اگر لازم بود که موتورتان را بیرون پارک کنید (در طول شب یا روز) حتما آن را در جایی روشن پارک کنید که قابل مشاهده باشد. اکثر مردم فکر میکنند که اگر موتورسیکلت‌شان را در کوچه پس کوچه‌های تاریک پارک کنند، احتمال دزدیده شدن آن را کمتر میکنند. که این تفکر اشتباه است و معمولاً عکس آن اتفاق می‌افتد. کوچه‌های تاریک، پوششی را برای دزد‌ها فراهم میکند که آن‌ها با دور زدن و زیر نظر داشتن شرایط، زمینه را برای سرقت موتورسیکلت فراهم میکنند. پس به دنبال مکان‌هایی با نور مناسب و در مرحله بعد، مکان‌هایی باشید که دارای دوربین مداربسته باشند و همچنین مردم زیادی در آن‌جا تردد کنند.

موتورسیکلت را در دیدرس خود پارک کنید.

3. برای جلوگیری از سرقت موتورسیکلت حتما پارکینگ خودتان را سه قفله کنید!

اگر به اندازه کافی خوشبخت هستید که خانه‌ای که در آن زندگی میکنید پارکینگ هم دارد، پس حتما با مقاوم کردن آن در برابر سرقت، بیشترین استفاده را از آن ببرید. ابتدا با در‌ها و پنجره‌ها شروع کنید. حتما همه‌ی پنجره‌ها و در‌ها را چک کنید تا با قفل سالم و مناسبی بسته شده باشند و در صورت لزوم قفل‌های دیگری را به آن‌ها اضافه کنید.

از سالم بودن قفل‌ها و لولاهای در پارکینگ اطمینان حاصل کنید.

4. هوشیار باشید.

همانطور که قبلا ذکر کردیم، دزدها برای خودشان یک “لیست خرید” دارند. (که البته پولی برای به دست آوردن آن‌ها خرج نمی‌کنند!) همیشه چشمان خود را به رفت و آمدهای غیرمعمول در نزدیکی خانه‌ی خود و اطراف جایی که موتورسیکلت‌تان پارک شده است تیز کنید. دزدها همیشه هدف خودشان را از قبل انتخاب میکنند و این به این معنی است که همیشه قبل از دزدی، هدف خودشان را زیر نظر میگیرند و محل مورد نظر را میسنجند.

5. قفل فرمان موتورسیکلت شما، اولین خط دفاعی شماست!

درست است که قفل فرمان موتورسیکلت، قفل مقاوم و مناسبی به حساب نمی‌آید و به راحتی توسط بعضی از سارقین باز میشود، اما هرچیزی که عملیات دزدی را طولانی‌تر و سخت‌تر کند، شانس سرقت موتورسیکلت را تا حد بسیار زیادی کاهش میدهد.

6. شمع موتور را بردارید.

این یک تاکتیک بسیار ساده است. اما برداشتن شمع موتور ممکن است برای خنثی کردن یک عملیات دزدی کافی باشد! اگرچه شاید برای شما سخت باشد که هرشب بخواهید این کار را انجام دهید، اما این کار برای زمان‌هایی که شما برای چند روزی از موتورسیکلت دور هستید مناسب باشد. (البته حتما بعد از برداشتن شمع از پیشرانه، ورودی شمع را با یک پارچه تمیز مسدود کنید تا از وارد شدن گرد و خاک به پیشرانه جلوگیری شود.)

نوشته های مشابه

اگر به تازگی رانندگی با موتورسیکلت را یاد گرفته‌اید و یا تجربه کافی برای نگهداری از موتورسیکلت‌تان این مطلب را مطالعه کنید.

7. حتما قفل دیسک بخرید.

قفل دیسک اغلب توسط صاحبان موتورسیکلت مورد استفاده قرار میگیرد تا احتمال سرقت موتورسیکلت را کاهش دهد. قفل دیسک برای مواجهه با سارقین معمولی (و نه حرفه‌ای!) بسیار عالی عمل میکند. البته باید بدانید که بعضی از قفل دیسک‌ها به راحتی شکسته و یا به کمک وسیله‌ای باز میشوند. با توجه به این مورد، اصلا درباره‌ی خرید قفل دیسک، خِساست به خرج ندهید و برای خرید یک قفل دیسک فولادی که دارای استانداردهای امنیتی هم است، هزینه کنید.

برای محافظت بیشتر، حتما قفل دیسک فولادی خریداری کنید.

8. از یک زنجیر مقاوم و لنگر زمین استفاده کنید.

وقتی صحبت از امنیت موتورسیکلت در برابر سرقت میشود، استفاده از زنجیرهای مقاوم شده و لنگرهای زمینی، ترکیب ترسنکی برای سارقین می‌باشد! چراکه لنگر زمینی آخرین چیزی است که سارقین انتظارش را دارند تا با آن روبه‌رو شوند.

لنگر‌های زمینی یا باید در داخل زمین به کمک سیمان محکم شوند، یا با استفاده از پیچ و مهره، به طور ایمن در زمین ثابت شوند. نکته مهم درباره‌ی استفاده از زنجیر مقاوم و لنگر زمین این است که حتما مطمئن شوید که زنجیر را از شاسی موتورسیکلت عبور میدهید. چراکه یک دزد بی‌وجدان به راحتی میتواند با باز کردن یک چرخ، موتورسیکلت را به سرقت ببرد.

همچنین اگر موتورسیکلت خود را در محیط بیرون پارک میکنید، حتما سعی کنید که با یک زنجیر مقاوم، آن را به یک وسیله‌ی غیر قابل حرکت مثل تیر چراغ برق و یا محل‌هایی که برای قفل کردن دوچرخه و موتورسیکلت تعبیه شده‌اند ببندید.

یک زنجیر فولادی و لنگر زمین، غول مرحله آخر برای یک دزد به حساب می‌آید!

9. حتما از دزدگیر موتورسیکلت استفاده کنید.

اگرچه این مورد میتواند برای شما هزینه زیادی داشته باشد اما خرید و نصب اصولی دزدگیر برای موتورسیکلت، یک راه بسیار مناسب برای جلوگیری از سرقت موتورسیکلت شما به حساب می‌آید.

10. از دستگاه‌های ردیاب (GPS) استفاده کنید.

حتی اگر در ابتدا یک GPS از دزدیده شدن موتورسیکلت شما جلوگیری نکند، باعث میشود تا بتوانید در آینده نزدیک آن را دوباره پس بگیرید. حتما توجه داشته باشید که دستگاه ردیابی که خریداری میکنید دارای باتری داخلی باشند.

اگرچه هر یک از این مراحل ذکر شده به تنهایی نمیتواند موتورسیکلت شما را از سرقت نجات دهد، اما به کار بردن چندین مرحله در کنار هم قطعاً تاثیر بسیار زیادی در محافظت از موتورسیکلت شما دارد و خطر سرقت را تا حد زیادی کاهش میدهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا