تکنولوژی‌های جدید

نجات جان موتورسواران با فناوری جدید گوشی‌های هوشمند

وقتی از کم کردن احتمال تصادف و گسترش فناوری‌های موتورسیکلت برای نجات جان موتورسواران صحبت میکنیم، شرکت بوش آلمان (Bosch) همیشه در خط مقدم این زمینه حضور دارد.

در دو دهه گذشته بسیاری از فناوری‌های ایمنی موتورسیکلت مثل ترمز ضدقفل (ABS)، سنسورهای IMU پیشرفته (سنسورهایی هستند که اندازه و جهت شتاب را در جهت‌های مختلف ثبت و اندازه‌گیری میکنند.) به دست متخصصان الکترونیک شرکت بوش در اشتوتگارت آلمان طراحی و ساخته شده‌اند.

در حال حاظر آن‌ها در حال نهایی کردن پروژه‌ای هستند که فقط در ازای پرداخت چند دلار حق اشتراک در ماه، این فناوری میتواند جان شما را بعد از تصادف نجات دهد.

نجات جان موتورسواران

این فناوری چگونه باعث نجات جان موتورسواران میشود؟

بزرگترین مشکل برای نجات جان موتورسوارانی که در جاده‌های روستایی و بیرون از شهر تصادف میکنند این است که مدت زمان زیادی طول میکشد تا فردی آن‌ها را پیدا کند و بعد از آن برای امدادرسانی، آمبولانس را خبر کند.

راه حل بوش برای این موضوع این است که مدت زمان میان تصادف و گزارش آن به اورژانس را کاهش دهد. بوش به جای اینکه منتظر بماند تا کسی حادثه و تصادف را به اورژانس گزارش دهد، الگوریتمی را طراحی کرده است که یک اپلیکیشن در گوشی هوشمند، شرایط موتورسوار بعد از تصادف را بررسی و در صورت نیاز به خدمات اورژانس اطلاع میدهد.

برای ایجاد این الگوریتم، بوش از داده‌های چندین ساله‌ی خود در زمینه امنیت موتورسیکلت استفاده کرده است تا سیستم‌های امنیتی موتورسیکلت را بیشتر از قبل توسعه دهد.

آن‌ها با نوع داده‌هایی که در زمان تصادف ایجاد میشود آشنایی کامل دارند و با توجه به اینکه در حال حاظر اکثر گوشی‌های هوشمند به تکنولوژی مکان‌یابی (GPS) و همچنین سنسورهای شتاب‌سنج مجهز هستند میتواند از داده‌های تلفن همراه برای بررسی زمان و مکان وقوع تصادف استفاده کند.

برای مثال اگر به طور ناگهانی موتورسیکلت در سرعت‌های بالا متوقف شود یا گوشی هوشمند بیش از حد معمول چرخش داشته باشد (برای زمان‌هایی که موتورسیکلت از ارتفاع سقوط میکند.) این الگوریتم بعد از بررسی داده‌ها تصور میکند که تصادفی رخ داده است و سپس به مرکز تماس اظطراری بوش که به صورت شبانه روزی در تمام روزهای هفته فعالیت میکند اطلاع میدهد. بعد از آن این مرکز با تلفن موتوسوار تماس میگیرد و در صورتی که او پاسخگو نباشد، موقعیت مکانی موتوسوار را به خدمات اورژانس اطلاع میدهد.

حتی در صورت تمایل این اپلیکیشن میتواند این اطلاعات را به دست بستگان و دوستان شما هم برساند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکمه بازگشت به بالا